Bulutumsu Varlık

67685_hd_deniz_okyanus_sahil_resimleri_9.jpg

Bir sahil kenarında oturan bir kız varmış. Önünden insanlar gelip geçiyormuş. Güneş, bulutlarca kapanmış. Genç kız, düşünmekten yorulmuş haliyle düşünmeye devam ediyormuş. Duyguları, onu sürekli rahatsız ediyormuş. Kendi kendine birkaç saniyelik bakışmaları ve birkaç dakikalık konuşmaları kafasında tekrarlayıp kesitleri inceliyormuş. İncelemek ve çözmek istiyormuş, bakışlar ve konuşmaların görünmeyen taraflarını. Bir şeyleri merak ediyor ama neler olduğunu kestiremiyormuş. Bütün iyi duygular onda çok derin yaşarmış. Bir insana acıması, merhameti veyahut gülümsemesi çok içtenmiş. Yumuşak bir ses tonu ile bakışlarında bir coşku varmış. Bu içtenliğini hak etmeyen insanlar için onlarla oturup onların düşünce zincirini anlamak istiyormuş. Kitap okumak için oturduğu çimende birkaç sayfa ilerledikten sonra eline defter ve kalemini alıp yazmaya başlamış.

Pamuktan elleri kolları olan bulutların üzerinde yaşayan bir kız varmış. Yeryüzünde ne zaman canı sıkılan, üzgün bir kimse görse, hemen şirin bir hayvan şekli hazırlar ve üfleyerek o kişiye gönderirmiş. Saatler boyu hatta günler boyunca orada bekler ve izlermiş. Elinde defter olan bir şeyler yazan genç kızı görmüş. Üzgün olup olmadığı belli değilmiş. Ayağında temiz spor ayakkabıları, üzerinde dar, gri pantolonu ve kısa kollu gri ve beyaz çizgili tişörtü varmış. Saçları derli toplu değilmiş. O, düşüncelerini derleyip toparlamaya çalışır gibi yazıyormuş.

Kendi kendine mırıldanmış: “Her şeye inancım bitti.” demiş. Sırtını yasladığı betona kafasını dayayıp gökyüzüne bakmış. Bulutlar üzerinde bulutumsu varlığı gördüğünde, içinde buruk bir sevinç belirmiş. Sonra kendine bakmış; ellerinde ve kollarında yapış yapış gri bulutlar olduğunu görmüş. Bundan rahatsız olup ne yapılması gerektiğini düşünmüş. Sonra oturduğu yerden kalkıp sırt çantasını takarak on beş adım ilerlemiş. Önce çimenleri, sonra yürüme alanını geçmiş ve daha sonra kayalara, yani deniz kenarına ulaşmış.

Siyah, küçük sırt çantasını kayanın üzerine bırakırken, o anda kayaya vuran dalganın birkaç damlası, onun bacağına sıçramış. Damla gelen yerlerde gri pamuksu yüzey kaybolmuş. Genç kız, gökyüzüne bakmış ve o aynı varlığın kendisi için üzgün olduğunu görmüş.

Genç kız, tüm gri renklerinden kurtulmak için sıkıca diğer kayalara tutunup bacaklarını denize uzatıyormuş. Fakat denize uzatması bir çare olmamış. Bu sırada gökyüzündeki bulutumsu varlık, oradaki tüm bulutlara el uzatıp hep birlikte damla damla gözyaşı akıtmaya başlamışlar.

Gökyüzünden gelen damlalar ile denizde dalganın sıçrattığı damlalar, genç kızın etrafında tek acı çeken kendisinin olmadığını göstermek için varlarmış.

Yağmurun yağmadığı uzakta bir yerde, bir uçurtma görmüş. Uçurtma rengarenkmiş ve rahatça süzülüyormuş. Uçurtmanın ona doğru gelmesini istiyorsa, yağmurun kesilmesi gerekiyormuş. Bu yüzden bulutumsu varlığa bakıp, “Tamam, ben iyileştim.” demiş ve zoraki gülümsemiş. Bulutumsu varlık, tüm kollarını her bir taraftan çekmiş ve gökyüzünün maviliği tekrar görünmüş.

Hafif bir rüzgarın dokunuşu ile uçurtma genç kızın olduğu tarafa gelmeye başlamış. Kayadan bacaklarını çıkaran genç kız, gözlerini bu rengarenk uçurtmaya dikmiş. Denizin suları bacağından akıp gittikçe üzerindeki gri renkli pamuksu yüzeyler de kayboluyormuş. Sonrasında ağırlık hissettiği vücudu hafiflemiş ve rahatça nefes alıyormuş.

Uçurtma ona doğru bayağı yaklaşınca, oturduğu kayanın üzerinde ayağa kalkmış. Uçurtmanın ipini yakalamış ve artık rengarenk bu uçurtma, genç kızın olmuş. Ama uçurtmayı yanına alınca onu özgürlüğünden mahrum ettiğini düşünmüş.

Daha sonra kafasında bir şüphe olmadan kolunu kaldırmış ve sakince uçurtmayı havaya bırakmış. Uçurtma, yukarıda bulutumsu varlığın yanına uçmuş ve onlar birlikte genç kızı izlemeye başlamışlar. Onun üzüntüsü, kendi üzüntüleri; onun sevinci kendi sevinçleri olmuş.

Daha sonraları genç kız, insanların arasına karışsa da her zaman onları yanında hissediyormuş. Gün geçtikçe de eski mutluluğunu geri kazanmış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s