Denizyıldızı

denizyıldızı.jpg

Gözlerini yeni açtı deniz kıyısında, Denizyıldızı. Bir dalga geldi üstüne ve sonra bir tane daha… Gökyüzünün eşsiz güzelliği, onun gözünde bulanıklaşıp düzeliyordu bu sayede. Buna devam etmek istemedi daha fazla; eliyle yerden destek alıp ayağa kalktı.

Gözlerinde kalan deniz suyunu sildi. Arda kalanlar, dudağından dilinin ucuna aktı. Tuzluydu bu su; yüzünü ekşitti sonra, Denizyıldızı… Küçük adımlarıyla nereye kadar gidebileceğini bilmese de uzayıp giden sahil boyunca, tek eğlencesi kuma ayağıyla izler yapmaktı; ama yine de aklında başka bir şey var gibiydi…

Kendi başına oracıkta eğlenirken, orman tarafından insan sesleri gelmeye başladı. Orada piknik yapan arkadaşlar arasında sıkılan bir genç kız, diğerleri lafa dalmışken oradan sessizce ayrılmak istedi ve kimse fark etmeden gitti de… Sahile doğru ince bacaklarıyla, kumda ayağı bata çıka adımlarını attı.

Deniz kenarında bir kayaya oturdu önce; dalga seslerini dinledi orada ve deniz kokusunu içine çekti. Esen rüzgarın getirdiği yosun kokusu, rüzgardan yüzüne vuran saçının kokusu ile karıştı… Bu saçları görmesini engelliyordu; başı yere eğik, yüzüne gelen bir tutamını kulağına götürdü.

Gözlerini açtığında, kum üzerinde gördüğüne inanamadı. Oturduğu kayanın hemen dibinde sarı mı; sarı ama parlak bir sarı renkte Denizyıldızı vardı. “Ah sen kuma mı saplandın,” dedi, çocuksu heyecanı sesine yansımış devam ediyordu, “Ne kadar da şirinsin, insan gibi iki ayağın üzerinde duruyorsun! Böyle şirin bir şey daha önce görmedim ben.” dedi.

Denizyıldızı’nı eline aldığında, avucunda kıpraştı ve genç kıza “Teşekkür ederim!” dedi. Genç kızın gözleri fal taşı gibi açıldı: “Ne? Sen mi söyledin bunu? Sen nasıl konuşabiliyorsun, bu kadar hayalperest olunmaz be kardeşim, halime bak!” dedi. Denizyıldızı, “Hey, asıl sen bana bak! Bu senin sözlerin değil, bu diğerlerinin düşünceleri ve çok gördüm, pek yalancıdırlar!” dedi.

“Her şey bir kenara, neden teşekkür ettin?” dedi genç kız. “Çünkü sen beni, hayran olduğum gökyüzüne biraz olsun, yaklaştırdın” dedi Denizyıldızı.

“Peki, sana ne yapmak lazım ki sen oraya ulaş! Bilir misin bir yol?” diye sordu genç kız. “Eğer, bir balon bulursan, oraya havalanırım ve seni hep gökyüzünden izler, yalnız bırakmam.” dedi Denizyıldızı umut içinde… Genç kız heyecanla: “Bekle sen beni burada, bir fikrim var!” dedi ve hızla piknik alanına gitti. Arkadaşları onun geldiğini ve gidecek olduğunu yine görmediler. Çünkü sessizdi genç kız, anlamak için fark edip sormak gerekirdi…

Çantasında yazılarını biriktirdiği bir defter vardı. Onu çıkarıp en çok değer verdiği yazının sayfasını aniden koparıp aldı. Bu sayfayı Denizyıldızı’nın balonu yapacaktı. Becerebilirse ellerine bağlayıp, havalandıracak, gökyüzünde süzülmesini sağlayacaktı…

Sonra defterini aynı hızla çantaya geri koyup, Denizyıldızı’ nın yanına gitti. Onun iki eline bağlaması için belki de spor ayakkabısının bağcıkları işe yarardı. Sonra bununla hafif olup havalanmayacağını düşündü. Onun yerine Denizyıldızı, saçından iki tane koparmasını istedi. Eğer bunu yaparsa, karşılığında sadece genç kızın değil istediği bir kişinin yanına da uğrayıp, yorgun ve stresli hissettiği zamanda moral vereceğini söyledi.

Genç kız hiç şüphe etmeden, saçından iki tel verdi. Denizkızı bunun için canının yandığını düşündü, ama gerçekte canı acımamıştı. Denizkızı, sayfanın dört ucuna delikler açtı; sonra iki bileğine birer tane saç teli ile bağladı.

Daha sonra gülümseyerek ona, “Sana ihtiyacı olan arkadaşım, dağların üstünde tek takılır, kolay görürsün yukarıdan,” dedi. Sonra eline aldı Denizkızı’nı: “Havalan, hadi uç!” dedi.

Ardından yavaş yavaş yükselmesini izledi; bulutlara çıkana kadar, umut dolu bakışlarla izledi. Çünkü arkadaşı da ona sahip olacak daha iyi hissedecekti!..

Denizyıldızı” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s