Evrensel İyimserlik

Herkese, kim olursa olsun saygı duyulması gerektiğine inandırdım kendimi. Komşudan mahalle sakinine, aklına gelecek her insana… Hatta tecavüzcüsünden, teröristine. Striptizcisinden fuhuşçusuna.. Yalnızca ve yalnızca insan oldukları için…

Ama bir şeyi unutmuştum; sözleri, dilleri kirli olan insanları…

Halbu ki çok özen göstermiştim. Tıpkı domino taşlarını dizmek gibi özenli, dikkatliydim.

Lakin bu pislik kötüler yüzüne bozmak istedim. Ve hafif bi vurma eylemi ile bozuverdim.

Devirmemle ben de sarsıldım. Ve evrensel iyimserlik üzerine inancım, teker teker birbirinin üzerine düşüp güzelliğini kaybetti.

Evrensel İyimserlik” için 7 yorum

 1. Saygının “kazanılması” gereken bir ayrıcalık olduğunu öğrendim ben oysa. Herkesin bakış açısı farklı. İnsanı, sırf insan olduğu için “kabullenmek” artık benimkisi. Latince bir söz vardı, kimin söylediğini hatırlamıyorum: “Homo sum! Humani nihil, a me alianum puta!” Yaklaşık olarak şu anlama geliyor: “Ben insanım. İnsana özgü hiçbir şey bana yabancı değil!” Yani iyisi de kötüsü de… Doğrusu da yanlışı da…

  Tüm bu zıtlıkların ortasında, herkes kendince bir rota çiziyor. Bir doğrunun binlerce farklı yorumlanışı var. Bir yanlışın binlerce farklı yorumlanışı. Bu yüzden kendi bakış açılarımıza yakın olanlarla yürüyoruz yolumuzu. Kimileri ile uzun, kimileri ile kısa sürüyor yolculuklarımız. Ama bir şekilde “benden” diyebileceğimiz, içimizin öyle ya da böyle ısındığı insanlar her biri.

  İşte hem bu seçtiğimiz insanların hem de mesafeli durduğumuz insanların her birinin, saygımızı hak etmesi gerektiğine inananlardanım. Çünkü geçen zaman içinde gördüm ki; birinin eline kazanmadığı, bunun için çaba harcamadığı bir şey verdiğinde, bir süre sonra onu ayakları altına alabiliyor.

  Evet, “insan” olgusunun bir değer ve bir erdemler potansiyeli olduğuna varım. Ama o değeri ve erdemleri göstermeyi başaranların saygıyı hak ettiklerine inanırım.

  Liked by 2 people

   1. Asıl ben teşekkür ederim. Bunları sana yazarken, aynı zamanda kendime de yeniden tekrarlama fırsatı bulmuş oldum. Birbirimizi iyileştirebildiğimizce iyileştirmeliyiz, yaralarımızı sarmalıyız, sarılmasına yardımcı olmalıyız. Buradaki bu kısa diyalog bile neler neler onarır içimizde kim bilir?

    Liked by 1 kişi

 2. Güzel yazınızdan dolayı öncelikle teşekkür ederim..Evet sevgili Hilal Okur, Herkesi sevmek zorunda değiliz fakat insan olduğu için saygı duymak zorunda olduğumuzu da..Dediğiniz gibi sözleri, dilleri kirli olan insanlara bazen saygı da kalmıyor diyebiliriz..Sanki bütün düşüncelerini kötü izlenimlerini domine üstü domine ediyorlar..Bu durumun, karşısındaki kişiyi üzdüğünü ya farkına varmıyor, ya da işine geldiği gibi yapıyorlar. Sevgiyle kalın.

  Liked by 2 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s