Voltaire

voltaireFrançois Marie Arouet (21 Kasım 1694 – 30 Mayıs 1778)

Fransız yazar ve filozof. Daha çok takma ad Voltaire olarak tanınmıştır. Fransız devrimi ve Aydınlanma hareketine büyük katkısı olmuştur. Din ve ifade özgürlüklerinin yanı sıra, insan hakları konusundaki düşünceleri ve felsefi yazıları ile ünlenmiştir. Eserlerinde Kilise dogmaları ve döneminin Fransız müesseselerini yoğun olarak hicvetmiştir. Zamanın en etkili isimlerinden biri olarak tanınır.

Genç bir asilzadeyi gücendirmesi, onun mahkeme dahi olmadan sürgün edilmesine yol açtı. İngiltere’ de 3 yıllık sürgünden sonra Paris’e dönmüş ve fikirlerini İngiliz hükümetini konu alan kurgusal bir metinde toplayarak bastırmıştır; “İngilizlerhakkında felsefi mektuplar”. İngiliz monarşisinden ve ülkenin din ve ifade özgürlüğüne verdiği değerden etkilenmiştir. İngiliz monarşisini daha gelişmiş ve insan haklarına daha saygılı görmesi nedeniyle, yazınları Fransa’ da büyük bir tartışmaya yol açmış ve sonunda öyle bir noktaya gelinmiştir ki evrağın kopyaları yakılmış, Voltaire ise Paris’i terk etmeye zorlanmıştır.  İngiltere’de geçirdiği zamanda onu en çok etkileyen şeylerden birisi Isaac Newton’un çalışmalarıdır. Eser ve düşüncelerinde bunun etkileri görülebilir.

Markiz’ in ölümünden sonra Voltaire Berlin’e, yakın arkadaşı ve hayranı olan Büyük Frederick’e gitmiştir. Kral zaten onu daha önce ısrarla saraya davet etmişti. Her ne kadar ilk zamanlarda buradaki yaşamı iyi gitse de, zamanla çeşitli zorluklarla karşılaşmaya başlamıştır. Sivri dili ile burada da haksız bulduğu durumları eleştirmiştir. Sonunda kızdırdığı Frederick, Voltaire’ in tüm evrağının kopyalarını yakmış Voltaire’ yi de tutuklatmıştır.

Voltaire Paris’e doğru yola çıkmış fakat XV. Louisonun kente girmesini yasaklayınca, Cenevre’ ye gitmiştir. Her ne kadar iyi karşılansa da tiyatral performansları yasaklayan Cenevre yasaları Voltaire’ nin “Candide, veya İyimserlik”) isimli eserini yazmasına ve kenti terk etmesine neden olmuştur. Bu eser Gottfried Leibniz’ in felsefesinin hicvidir. Bugün Voltaire’nin en tanınmış eseri Candide‘ dir. Ferney’de malikâne almış ve 1778’deki ölümüne kadar burada yaşamıştır.

 

Voltaire” için 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s