Tanrısal Simgeler

picasso-casamegas_feat
(Pablo Picasso)

İnsanlık var olduğundan beri yeryüzünde korkularına ve geleceğe karşı insan aciz kalmıştır. Kendi kendine yetemediğinde endişe duyar ve beğendiği bir ‘objeyi’ dostu ilan eder. Onun sayesinde rahat ve güçlü hisseder. Böylelikle obje ile arasında bağlanma duygusu oluşur.

Aynı şey sevdiğini kaybettiğinde de geçerlidir. Onun yanından asla uzaklaşmayan birine ihtiyaç duyarken, obje bu konuda onu rahatlatır.

İnsanlarla paylaşamadığı şeyler için ona sığınır. Bu sefer anlaşılma ve onay alma dürtüsü ağır basar. Obje onu dinler. Sayesinde güçlü hisseder.

Kısaca işler sarpa sardığında, insanoğlu için bu arkadaş vazgeçilmez limandır.

Bu nedendir ki arkeologlar kazı çalışmalarında türlü Tanrısal simgelere rastlarlar. Bu nedenle düşüncem: inanç böyle bir arayışla başlar. Gelen her din bir öncekinden alıntı ve üzerine ekleme ile oluşturulmuştur. Bu nedenle benim için geçerliliği yoktur.

Tanrısal Simgeler” için 2 yorum

  1. Tanrı’nın varlığına bütün yüreğimle ve aklıma inanıyorum. Ama dinler konusunda o kadar güçlü değilim. İnanıyorum ki, Tanrı herkese, kendi coğrafyasında, kendi kültüründe ve dilinde varlığını hissettirmiş ve konuşmuş ki dinler oluşmuş bu şekilde… Aslında düşününce neden bu kadar farklılık, ve farklılıkların getirdiği çatışma… Uzun bir konu 🙂 Teşekkürler, güzel bir gün dileğiyle, sevgiler, nia

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s