Rönesans Dönemi

Rönesans Dönemi için 15. ve 16. yüzyılı kapsayan bir bilim ve sanat dönemidir, denebilir.

Rönesans üzerinde derin araştırmalar yapan Burkhard: “Rönesans insanın keşfedilmesidir” demektedir. Gerçekten de Ortaçağ Avrupa’da insanın hiçbir kıymeti yoktu. Engizisyon (Katolik Kilisesi’ne bağlı bir mahkeme sistemi) mahkemelerinde yüz binlerce insan haksız yere ve çok defa sadece servetlerini ele geçirebilmek için öldürüldü. Papazlar çeşitli menfaatler karşılığında günahları affediyorlardı. Hatta cennetten yerler satıyorlardı. Mantık ve insani esaslar kaybolmuştu. Dünya’ nın döndüğü kanısına varan Galile ve daha pek çok düşünür çeşitli işkenceler görmüş pek çoğu öldürülmüştür.

Kısaca rönesans dönemi, insan yaşamı (hümanizm) üzerine yoğunlaşıldığı, matbaanın bulunmasıyla bilginin geniş kitlelerle paylaşımının arttığı, radikal değişimlerin yaşandığı dönemdir. İtalyan rönesansı, bu dönemin başlangıcı sanatsal ve bilimsel gelişmeyi ifade eder. Bu şekilde İtalya’da başlayan Rönesans hareketi kısa zamanda bütün Avrupa’da yayıldı. Bu çağ uzun zamandır geriye düşmüş olan Avrupa’nın ticaret ve Coğrafi Keşifler’le yükselişinin öncüsü olmuştur.

Rönesans hareketi ilim ve tekniolojideki ilerlemenin yanı sıra insan ve tabiat sevgisini de beraberinde getirdi.

En önemli Rönesans sanatçıları:

Donatello: heykelde en önemli sanatçıdır. Tekrar Yunan heykel tipine, gerçek insan vücudunun şeklinde insan heykellerine dönmüştür. Figürlerin yüz ifadeleri duygularını belli etmez, heykellerde her zaman bir denge vardır.  Rönesans döneminin ilk büyük boyutlu çıplak heykeli olan David (Davud) Heykeli, Donatello eserlerinin arasında neredeyse en önemli olanıdır.

 

Ghibert: en önemli eseri “Cennetin Kapıları” dır. Hz. İbrahim’ in, oğlunu kurban ederken gökten koç inmesini anlatan bir eserdir.

sons.jpg

Michelangelo: en önemli eserlerinden biri sistina şapelidir. Perspektif çok başarılı bir biçimde kullanmıştır.

sistina şapeli.jpg

 

Leonardo Da Vinci: rönesansı çok iyi özümlemiş, kurallarını iyi kullanmıştır. Anatomiyi Michelangelo’ dan iyi bilir. En önemli eserlerinden biri “Son Akşam Yemeği” dir. Tabi bundan önce en önemli eser Mona Lisa’ dır. Bu resmi pek çok yeniliğin öncüsüdür. Elleri dünyanın en güzel elleri kabul edilir. Portrede ilk kez bele kadar inilmiştir.

son akşam yemeği.jpg

Raphael: rönesansın en sevilen sanatçılarındandır. Çok genç yaşta ölen Raphael, Rönesans’ın en güzel resmlerini çizmiştir. “Athina Okulu” adlı eser çok meşhurdur.

felsefe

 

Rönesans Dönemi” için 6 yorum

  1. Yüksek Rönesans döneminin bilhakis en önemli eserlerinden biri olan Davut heykeli bildiğim kadarıyla ressam, mimar aynı zamanda büyük heykeltraş İtalyan Michelangelo tarafından yapıldığını zannediyorum..Dediğiniz gibi aynı zamanda Vatikandaki sistine şapeli tavanına en önemli eserlerinden biridir..Sevgi ve saygılarımla..

    Liked by 1 kişi

    1. Donatello’ nun ikinci heykelinin resmini koymuştum. Bu biraz kafa karıştırıcı diye ilk Davut heykeli ile resmi değiştirdim. İki sanatçı da Davut heykelini yapmıştır. İlginiz için teşekkür ederim:)

      Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s