Montaigne

montaigneMichel de Montaigne (1533- 1592)

Ailesi onun iyi bir eğitim almasını sağladı. Alman bir eğitmen tarafından yetiştirildi. Eğitim süresince Yunan ve Latin edebiyatını ve dilini öğrendi. Bordeaux Edebiyat Fakültesi’ nde felsefe okudu. Bir süre bulunduğu yörede Belediye Başkanlığı görevini üstlendi.

Ailesinden kalan geniş bir malikanede günlerini kitaplarıyla ve yazılarıyla geçirdi. Kilisenin insanların aklını sürekli çelmesini eleştiren içerikler yayınladı. Avrupalı’ ların coğrafi keşiflerde tanıdığı yeni uygarlıkları köleleştirme, yok sayma girişimlerine karşı çıkmıştır.

Keşfedilen yeni medeniyetlere ”barbar,yamyam” nitelemelerine hiddetle karşı çıkmıştır. Şu düşünce tarzı onu çok etkilemişti: ”İnsanlar zırdeli, daha bir tırtılı nasıl yaratacaklarını bilmezken binlerce tanrı yaratmışlar ”. Bu çalışmaların sonucu olarak ünlü Denemeler adlı kitabı oluştu.

Klasik kuşkuculuğu yeniden gündeme getirmiştir. Bilgiyi keşfetmenin yeni yollarını bulmayı denedi. Montaigne, Denemelerinde başta insan sevgisi olmak üzere iyimserlik, dayanışma, özgürlük ve okuma alışkanlığı üzerine çok özgün yazılar kaleme aldı. Sürekli eleştirel inceleme fikrini yeniden insanlara tanıttı. Bu yazıları herkesin anlayabileceği sade bir anlatımla okura ulaştırdı. Montaigne, Deneme türünün yaratıcısı olarak kabul edilir.

Montaigne” için 4 yorum

  1. Sevgili hilal Montaigne ilgili yazını okudum. Montaigne biyografisini iyi yazmışsın. Yalnız dikkatimi ceken hassas bir kilit noktası var. Dünyaya mal olmuş ünlülerin savunduğu gerçekler gözden kacmiyor. Montaigne Avrupa’daki barbarlara karşı çıkarak, kölelige karşı insanlığı savundu. Elvis Presley Amerikada ikinci sınıf vatandaş gözüyle bakılan siyahilerin yanında yer aldı. Siyahiler ikinci sınıf insansa, bende ikinci sınıf insanım dedi. Dünyaca ünlü Muhammet Ali Amerikaya karşı çıkarak Irkıni savundu. Wietnam savasina gitmeyerek, :neden böyle bir savaşa gideyim ki” benim onlarla bir alıp veremediğim yok diyerek savasa gitmedi. İnsanlık neredeyse ben oradayım diyerek Amerika’nın karşısında durdu. Anlatmak istediğim ünlü kisilerin hep birseyler dünyaya aktarmak ve insanlığın sesini dünyaya duyurmak oluyor. Teşekkür ederim. Sevgiyle kal Hilal.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s