İbn- i Sina

sina Ali İbn- i Sina (MS 980- MS 1037)

Fars veya Türk bilim insanıdır.

Tıp ve Felsefe alanına ağırlık verdiği değişik alanlarda 200 kitap yazmıştır. Değişik konular üzerine 240’ı günümüze kadar gelmiştir. Elimizdeki yazıların 150 tanesi felsefe 40 tanesi de tıp üzerinedir.

Eserlerin en ünlü olanları, felesefe alanında yazılan İyileşme Kitabı ve fen konuları ile ilgili olan Tıbbın Kanunu kitabıdır.

ibni-tip

İbn-i Sina’nın yazmış olduğu Tıbbın Kanunu adlı eserinde bulunan ve sindirim sistemini gösteren bir çizim.

 

 

 

Tıp alanında yedi asır boyunca temel kaynak eser olarak süre gelen Tıbbın Kanunu adlı kitabı ile ünlenmiş ve bu kitap Avrupa üniversitelerinde 17. yy. ortalarına kadar tıp biliminde temel eser olarak okutulmuştur.

Ayrıca Geometri , mantık, fıkıh, sarf, nahiv, tıp ve doğabilim üstüne çalışmalar yaptı. Farabi’ nin el-İbane’s kitabı ile Aristoteles felsefesini ve metafiziğini öğrendi ve hastalanan Buhara prensini iyileştirince saray kütüphanesinden yararlanma olanağına kavuştu.

Bir Hamedan (İran’ da en eski şehir) seferi sırasında şiddetli bir kolit atağına yakalandı. Güçlükle ayakta duruyordu. Hamedan’a vardığında önerilen tedavileri uygulamadı ve kendisini kadere teslim etti.

İbn- i Sina” için bir yorum

  1. İbn-i Sina Buhara doğumlu ve Türk’tür. İranlı olduğuna dair eserlerini çoğu Arapça, kalanları da Farsça yazması dışında bir delil de yoktur. Türk olduğunu gösteren kuvvetli kaynaklar mevcuttur.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s