İlk Çağ Filozofları

pisagorPisagor (MÖ 570 – MÖ 495)

 

İyonyalı filozoftur. Matematikçi vePisagorculuk olarak bilinen akımın kurucusudur.  Pisagor ve öğrencileri, her şeyin matematikle ilgili olduğuna, sayıların nihaî gerçek olduğuna, matematik aracılığıyla her şeyin tahmin edilebileceğine ve ölçülebileceğine inanmışlardır. 

Maddî isteklerin ve dünya malının kölesi gibi olan halk, erdemsizdir ve bu yüzden ruh bakımından aşağı düzeydedir. Şan ve şeref peşindeki asker sınıfı ve aklıyla hareket eden yönetici sınıfı ise daha üstündür. Pisagor bu yüzden insanlara aşırılıktan kaçınıp ölçülü olmayı öğütler.

“Devleti yönetenlerin özel evleri, altınları olmamalı, yalnızca, fazla olmayan, sabit bir maaşları olmalıdır.” der.

Konfüçyüs.jpgKonfüçyüs (MÖ 551 – MÖ 479)

Çinli filozof, eğitimci ve yazar. Ancak adı filozoflar, devlet adamları, büyük öğretmenler ve ahlakçılar arasında değil, peygamberler arasında zikredilmektedir. Dinler Tarihi araştırmacıları da onun öğretisini bir din olarak kabul etmektedir.

Temel amacı ve ideali “tartışmalardan uzak ve tümüyle uyum içerisinde yaşayan bir toplum ve dünya kurmak”tı. Bu ideale ulaşabilmek için ise, ideal insanı tanımlamak ve onun ortaya çıkmasına yardımcı olmak gerekiyordu. Öğretisinde öteki dünya, tanrı, ruhlar ve benzeri kavramlara ve olgulara yer vermemişti. Çünkü bu alan, onun ilgi alanına girmiyordu. Bu bakımdan Çin’in Sokrates’i olarak kabul edilir.

Ölümünden sonra ülkesinde önce prens unvanı ile yüceltilmiş, ondan sonra “Taçsız Kral” namıyla kutsanmış ve Çin’de kendi adına tapınaklar 20. yy’a kadar inşa edilmiştir.

sokratesSokrates (MÖ 469- MÖ 399)

Alçakgönüllü, alışkanlıkları ve felsefeden başka bir uğraşı olmadığı bilinen Sokrates, başta öğrencisi Platon olmak üzere Yunan gençleri üzerinde giderek kendisini taklit etmeye varan derecede yükselen bir etki yaratır. Onun gibi yalın ayak yürürler.

Önce adı bilgeye çıkan politikacıya, sonra ozanlara, daha sonra da sahip oldukları “sofia” (bilge/ bilgelik sevgisi) ile ünlü olan ustaların ve zanaatkarların yanına gider. Onlara sorduğu sorularla, onların bilge olmadıklarını kavrar. Sokrates bunların cehaletin pençesinde kıvrandıklarını fark eder. Bu kişiler, hem bilmedikleri şeyleri bildiklerini sanmaktadırlar hem de neleri bilmediklerinin farkında değillerdir. Oysa cehaletten daha büyük bir kötülük yoktur. Sokrates bu kişilerden farklı olarak, bilmediğini bilir; tam da bu noktada o kişilerden daha bilge olmaktadır. Yani Sokrates kendini bilmekte ve kendini tanımaktadır. Sokratesten Önce ve Sokratesten sonra olarak felsefe ikiye ayrılır. 

Ahlak felsefesinin kurucusudur. Yaşamında en önemli olayı: Sokrates, şehrin tanrılarına inanmamak onların yerine başka tanrılar koymak ve böylece gençliği zehirlemekle suçlanır. MÖ 399 yılında hakkında açılan davadır Sokrates bu suçlamalar sonucunda ölüme mahkûm edilir.

icirilerek
Jacques- Louis David’ in 1787 yılındaki yapıtı. Sokrates, Baldıran zehiri içirilerek idam edilmiştir.

Sokrates’i Kant, “aklın ideali”, Hegel, “bir insanlık kahramanı, felsefesini yazmayan ama yaşayan gerçek bir filozof” olarak tanımlar. Nietzsche ise tersine, onu, ölüm korkusu nedir bilmeyen, yaşayan biri olarak değil de salt akıl olarak ölen ve hayatın içgüdüsünden tamamıyla kopmuş bir “canavar” olarak tasvir eder.

hipokratHipokrat ( MÖ 460 – MÖ 370)

Hekim olan babası tarafından yetiştirilip birçok yerde hekimlik yapmıştır. Bu dönemde hekimlik, babadan oğula geçen meslektir. Hipokrat, tıbbın babası olarak anılır.  “Çomak Parmak” adlı hastalığa “Hipokratik parmaklar” denilmektedir. Çünkü ilk kez Hipokrat bu hastalığın tanımını yapmıştır. Diğer tanımladığı hastalıklar ise; “akciğer kanseri”, “akciğer hastalığı”, “siyanotik kalp hastalığı”dır. 

Antik İyonya’da bilimsel gelişme ve felsefe ile sımsıkı bağı olan hekimlik gözdeydi. Bu gelişme Hippokrates ile doruğa ulaştı. Kendisine göre tıbbın ilk kuralı “Önce zarar verme!” ilkesidir. 

platonEflatun veya Platon (MÖ 427 – MÖ 347)

Asıl adı Aristokles olan düşünür, geniş omuzları ve atletik yapısı sebebiyle, Yunanca Platon (geniş) lakabı ile anıldı ve tanındı. 

Platon, İslam dünyasında Eflatun olarak bilinir. Antik klasik Yunan filozofu, matematikçi ve batı dünyasındaki ilk yüksek öğretim kurumu olan Atina Akademisinin kurucusudur. Bu akademi aynı zamanda günümüzdeki modern üniversite oluşumunun başlangıcı olarak da kabul edilir.

Platon, akıl hocası Sokrates ve öğrencisi Aristoteles ile birlikte bilim ve Batı felsefesinin temellerini attı.

aristotelesAristoteles (MÖ 384- MÖ 322)

Antik Yunan filozof. Platon ile Batı düşüncesinin en önemli iki filozofundan biri sayılır. Platon’un en parlak öğrencilerinden biri olur. Fizik, gökbilim, ilk felsefe, zooloji, mantık, siyaset ve biyoloji gibi konularda pek çok eser vermiştir. Aristoteles’e karşı, dine saygısızlık davası açılması söz konusu olur. Atinalılar’ a “felsefeye karşı ikinci bir suç işlemeleri” fırsatını tanımak istemez. Annesinin memleketi olan Eğriboz adasına sığınır. Ertesi yıl altmış üç yaşında hayatını kaybeder.

               -Antik Çağ Felsefesi Filozofları ‘ndan en önemlilerini kronolojik sıra ile anlatmaya çalıştım. Aynı döneme ait 2 filozof, İskenderiyeli Hypatia ve Diyojen‘ i bir sonraki konuda bulabileceksiniz. Keyifli okumalar!

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s